22.06.2020

Letní slunovrat (koupadla) 2020 v Brně

1

Po několika měsících jsme konečně mohli oslavit svátek společně v rodnověrském kruhu. V Brně se nás sešlo poměrně hodně i přes neustávající déšť (členové Mokošina kruhu k nám vážili cestu až z východu Slovenska). Počasí nám ale neubíralo na dobré náladě, která k tomuto svátku neodmyslitelně patří. Pršet přestalo nakonec až odpoledne, krátce před obřadem, který proběhl více méně dle představ. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili!


02.10.2019

Svatba Petra a Ivy

3

http://rodnavira.cz/wp-content/fotogalerie/svatba-petra-a-ivy/svatba-petra-a-ivy_02.JPG?i=1097918195Přípravy na náš obřad byly poměrně hektické už z toho důvodu, že jsme stanovili poměrně brzké datum a času bylo tedy poskrovnu. Největším oříškem pro nás nebylo vybrat místo, šat či tabuli, nýbrž najít vhodného žerce, jenž by byl ochoten nás obřadem provést. Tímto bychom v úvodu rádi poděkovali Veleslavě se Mstislavem, kteří neváhali a vydali se do neznáma – k nám do Krušných hor a tohoto nelehkého úkolu se obětavě zhostili. Věnovali nám také svůj čas při promýšlení prvků slovanského obřadu, kdy jsme se inspirovali tradicemi Slovanů z různých koutů Evropy.


06.08.2019

Perunův den nejen na Velestúru

1

Konečně, po pěti letech s Rodnou vírou, se mi poštěstilo jet oslavit hromovládného Peruna na legendami opředený Velestúr v Kremnických vršich. Ano, je to na Slovensku. Ano, z Brna je to slabých 270 km. Takže úplně stačí stavit se tam na otočku na víkend. Když člověk vyjede kolem jedenácté večer z Brna, ve tři ráno je v Báňské Bystřici jako na koni a z té už je to na Velestúr jen co by kamenem dohodil, kousek autem dojel a zbytek pěšky došel…

Takhle nějak ve stručnosti začala naše výprava. Mstislav s Veleslavou, pro které cesta znamenala ještě 200km rozdíl mezi Českým Brodem a moravským Brnem, nás za cenu obrovské oběti v podobě cesty po D1 vyzvedli v Brně a pokračovali jsme dál na východ. Zde vám přináším několik výjevů z celé akce.


17.07.2019

Koupadla 2019 s Velesovým lidem

0

Velesův lid (slovane.cz) je sdružení living history zaměřené na raný středověk u Slovanů. V jejich řadách najdete jak členy, pro něž jsou akce prakticky jen divadlem a zájmovou činnosti, tak pohany – rodnověrce, kteří mají vztah i k té duchovní stránce rekonstruovaných akcí. K nim patří mj. i naši dobří známí – Jeducha, která jen málokdy vynechá nějakou naši akci, a Rostislav, s nímž jsme se před několika lety seznámili ve Sluneční zátoce na akci Pohanského kruhu. Mně i Mstislavovi jsou zase naopak blízké living history akce, takže bylo jen otázkou času, kdy se soukromého letního slunovratu v Nuzicích zúčastním také (Mstislav sám se ho zúčastnil již před dvěma lety, report zde).

Společnou LH premiéru jsme si odbyli na jiných akcích už minulý rok, takže přísná kostýmová povinnost pro nás nebyla ničím obtěžujícím. Musím však dodat, že před několika lety jsem to vnímala ještě úplně jinak. V Rodné víře si zakládáme na tom, že na obřad si může každý přijít v tom, co uzná za vhodné (vyjadřovali jsme se k tomu v článku Obřadní oděv očima rodnověrců). Zapomene-li si někdo část obřadního oděvu doma, nestřílí se z toho, prostě jde napůl v obřadním, napůl v civilu. Pokud si zapomenete část vybavení na living history akci, musíte se obejít bez ní a jít třeba naboso nebo napůl nahatí, nedá se nic dělat. ;)


05.07.2019

Koupadla 2019 v Brně

0

Sláva! Jako letošní nováček posílám můj dojem z oslavy Kupadel v Brně:

Obřad se již tradičně konal v Brně-Líšni na pozůstatcích staroslovanského hradiště Staré Zámky. Sraz pohanstva byl o čtvrté hodině odpolední u líšeňského hřbitova, poté se vydali směr obřadiště. Většina lidí však šla až na místo po vlastní ose. Ke zrakům řady z nich se evidentně nedostala přiložená mapka, jelikož bloudili, ale nakonec tomu bohové chtěli, aby všichni ono posvátné místo zdárně našli.


21.05.2019

Fotky z Jarovítových slavností 2019

1

Jarovítovy slavnosti se opět konaly na hradišti Dolní Břežany poslední víkend v dubnu. Akci jsme tento rok pojali spíše jako soukromou (proto nebyla zveřejněna pozvánka dopředu). Po obřadu proběhly tradiční hry na počest boha Jarovíta – lukostřelba, hod kamenem, přetahování.


03.04.2019

Fotky z vynášení Morany 2019

4

Vynášení Morany 2019V neděli jsme v Mokošíně vynesli Moranu na místo našeho tradičního tábořiště, kde byla obřadně spálena. Přivítali jsme tak jaro, které si paní starostka Mokošína symbolicky odnesla zpět do vsi v podobě rašící větvičky.

Potěšila nás poměrně vysoká účast, zejména pak účast místních.


03.12.2018

Skon Západní Evropy (recenze knihy)

1

Několik let jsem na blednoucím hřbetě této knihy utkvíval pohledem, hádaje, že se titul O nadcházejících bouřích vztahuje k nějakým lyrickým úvahám o povětrnostních změnách, což mě pochopitelně příliš nelákalo. Avšak v říjnu tohoto roku se mi zachtělo četby německé beletrie, pročež jsem vzal svazek na milost, aby slunce obálkovou barvu docela nevysmahlo. Od druhé stránky mě román svým dějem strhl. Nebájí totiž o počasí, nýbrž o naší možné budoucnosti. A jaká náhoda! Nábožensko-politická fikce se počíná v letošní jeseni.


05.11.2018

Mokošin den 2018 s Ragojkou

0

Mokošin den 2018Letošní Mokošina slavnost měla opět svou specifickou atmosféru. Oproti jiným ročníkům jsme se sešli v poměrně malém počtu, ale i nezvyklá komorní účast měla něco do sebe. Během obřadu proběhla iniciace Radky a jedinečný zážitek z celého večera umocnila kapela Ragojka, která nám zazpívala i přímo během samotného obřadu – s písní přišli spolu s námi na obřadiště, písní podpořili Vítoslavovo vzývání předků a písní ukončili i zmíněnou iniciaci. Následně s námi pili a hodovali a my budeme jedině rádi, když by si to celé s námi i za rok zopakovali!

Fotky z akce v článku.


05.08.2018

Komorní Koupadla 2018

0

Koupadla 2018 | Rodná víraOslava letného slnovratu českých rodnověrců sa aj tento rok odohrala na Morave na mieste bývalého veľkomoravského hradiska Staré Zámky, ktoré sa nachádza kúsok za líšeňským cintorínom v Brne. Pozvánku na oslavu slnovratu som dostal od Ladislava, a pretože som z pracovných dôvodov nemohol vycestovať na stredné Slovensko za Žiarislavom, s radosťou som pozvanie prijal. Bol som zvedavý, ako vyzerajú oslavy inej skupiny slovanskej pohanskej cesty – slovanské pohanstvo je môjmu srdcu najbližši.

Na mieste hromadného zrazu ma mierne prekvapilo, že sa oslavy letného slnovratu budú niesť v komornej atmosfére približne desiatich ľudí. U Žiarislava som zažil hromadné oslavy, ktorých sa zúčastnilo približne 200 ľudí. Na druhú stranu som sám v sebe cítil, že tento rok mi viacej bude vyhovovať príjemná „rodinná“ atmosféra, ktorú mi ponúkla práve rodnověrecká oslava.