15.11.2021

Mokošin den 2021 – záchvěv normálna v divné době

0

Loni bylo touto dobou u Mokoše pusto a prázdno, letos jsme ale celé září a říjen doufali, že se Mokošin den uskuteční v běžné podobě. Uskutečnil a jsme za to opravdu rádi. Nesešlo se nás mnoho, nicméně i tak se sjeli naši přátelé a souvěrci z různých méně i více vzdálených koutů naší země, aby… Celý článek


26.07.2021

Perunův den 2021

0

V sobotu 17.7.2021 proběhl obřad Rodné víry na oslavu Perunova dne, kterého jsem měl tu čest se zúčastnit.

Odpoledne kolem třetí hodiny jsme se sešli na místě setkání v téměř celkovém složení. Následoval přesun na místo obřadu. Po dosažení cílové destinace proběhlo seznamování a první úlitby bohům a duchům místa. Samotný rituál probíhal poměrně formálně a přípitky se nesly v duchu proseb za nedávné katastrofy způsobené nezkrotnými přírodními živly. Následoval hodokvas a přátelské oslavy u ohně, doprovázené mistrem harmonikářem, které se nesly až do rána.


01.07.2021

Koupadla 2021

0

Nastal čas letního slunovratu. Svátku, kdy slunce stojí v poledne nejvýše za celý rok, kdy den je nejdelší, a naopak noc je nejkratší. Den, kdy slaví pohané široko daleko, modlí se za budoucí úrodu, za plodnost a vláhu. Den, kdy promlouvají ke svým bohům a předkům.

Není to poprvé, kdy nám přišla pozvánka na tento svátek od skupiny rodnověrců. Nicméně je to poprvé, kdy bohové dali a my se mohli zúčastnit kupadelních svátků s nimi. Tak hurá pobalit věci a vyrazit na místo srazu.


22.06.2020

Letní slunovrat (koupadla) 2020 v Brně

1

Po několika měsících jsme konečně mohli oslavit svátek společně v rodnověrském kruhu. V Brně se nás sešlo poměrně hodně i přes neustávající déšť (členové Mokošina kruhu k nám vážili cestu až z východu Slovenska). Počasí nám ale neubíralo na dobré náladě, která k tomuto svátku neodmyslitelně patří. Pršet přestalo nakonec až odpoledne, krátce před obřadem, který proběhl více méně dle představ. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili!


02.10.2019

Svatba Petra a Ivy

3

http://rodnavira.cz/wp-content/fotogalerie/svatba-petra-a-ivy/svatba-petra-a-ivy_02.JPG?i=1097918195Přípravy na náš obřad byly poměrně hektické už z toho důvodu, že jsme stanovili poměrně brzké datum a času bylo tedy poskrovnu. Největším oříškem pro nás nebylo vybrat místo, šat či tabuli, nýbrž najít vhodného žerce, jenž by byl ochoten nás obřadem provést. Tímto bychom v úvodu rádi poděkovali Veleslavě se Mstislavem, kteří neváhali a vydali se do neznáma – k nám do Krušných hor a tohoto nelehkého úkolu se obětavě zhostili. Věnovali nám také svůj čas při promýšlení prvků slovanského obřadu, kdy jsme se inspirovali tradicemi Slovanů z různých koutů Evropy.


06.08.2019

Perunův den nejen na Velestúru

1

Konečně, po pěti letech s Rodnou vírou, se mi poštěstilo jet oslavit hromovládného Peruna na legendami opředený Velestúr v Kremnických vršich. Ano, je to na Slovensku. Ano, z Brna je to slabých 270 km. Takže úplně stačí stavit se tam na otočku na víkend. Když člověk vyjede kolem jedenácté večer z Brna, ve tři ráno je v Báňské Bystřici jako na koni a z té už je to na Velestúr jen co by kamenem dohodil, kousek autem dojel a zbytek pěšky došel…

Takhle nějak ve stručnosti začala naše výprava. Mstislav s Veleslavou, pro které cesta znamenala ještě 200km rozdíl mezi Českým Brodem a moravským Brnem, nás za cenu obrovské oběti v podobě cesty po D1 vyzvedli v Brně a pokračovali jsme dál na východ. Zde vám přináším několik výjevů z celé akce.


17.07.2019

Koupadla 2019 s Velesovým lidem

0

Velesův lid (slovane.cz) je sdružení living history zaměřené na raný středověk u Slovanů. V jejich řadách najdete jak členy, pro něž jsou akce prakticky jen divadlem a zájmovou činnosti, tak pohany – rodnověrce, kteří mají vztah i k té duchovní stránce rekonstruovaných akcí. K nim patří mj. i naši dobří známí – Jeducha, která jen málokdy vynechá nějakou naši akci, a Rostislav, s nímž jsme se před několika lety seznámili ve Sluneční zátoce na akci Pohanského kruhu. Mně i Mstislavovi jsou zase naopak blízké living history akce, takže bylo jen otázkou času, kdy se soukromého letního slunovratu v Nuzicích zúčastním také (Mstislav sám se ho zúčastnil již před dvěma lety, report zde).

Společnou LH premiéru jsme si odbyli na jiných akcích už minulý rok, takže přísná kostýmová povinnost pro nás nebyla ničím obtěžujícím. Musím však dodat, že před několika lety jsem to vnímala ještě úplně jinak. V Rodné víře si zakládáme na tom, že na obřad si může každý přijít v tom, co uzná za vhodné (vyjadřovali jsme se k tomu v článku Obřadní oděv očima rodnověrců). Zapomene-li si někdo část obřadního oděvu doma, nestřílí se z toho, prostě jde napůl v obřadním, napůl v civilu. Pokud si zapomenete část vybavení na living history akci, musíte se obejít bez ní a jít třeba naboso nebo napůl nahatí, nedá se nic dělat. ;)


05.07.2019

Koupadla 2019 v Brně

0

Sláva! Jako letošní nováček posílám můj dojem z oslavy Kupadel v Brně:

Obřad se již tradičně konal v Brně-Líšni na pozůstatcích staroslovanského hradiště Staré Zámky. Sraz pohanstva byl o čtvrté hodině odpolední u líšeňského hřbitova, poté se vydali směr obřadiště. Většina lidí však šla až na místo po vlastní ose. Ke zrakům řady z nich se evidentně nedostala přiložená mapka, jelikož bloudili, ale nakonec tomu bohové chtěli, aby všichni ono posvátné místo zdárně našli.


21.05.2019

Fotky z Jarovítových slavností 2019

1

Jarovítovy slavnosti se opět konaly na hradišti Dolní Břežany poslední víkend v dubnu. Akci jsme tento rok pojali spíše jako soukromou (proto nebyla zveřejněna pozvánka dopředu). Po obřadu proběhly tradiční hry na počest boha Jarovíta – lukostřelba, hod kamenem, přetahování.


03.04.2019

Fotky z vynášení Morany 2019

4

Vynášení Morany 2019V neděli jsme v Mokošíně vynesli Moranu na místo našeho tradičního tábořiště, kde byla obřadně spálena. Přivítali jsme tak jaro, které si paní starostka Mokošína symbolicky odnesla zpět do vsi v podobě rašící větvičky.

Potěšila nás poměrně vysoká účast, zejména pak účast místních.