Rodná víra - Veles

Pozvánka: Velesův den 2015


Pozvánka na Velesův den 2015

0
SvargaSdružení Rodná víra pořádá dne 21.2.2015 obřad k uctění boha Velese – ochránce skotu a vládce říše mrtvých. Akce proběhne na starověkém hradišti u obce Češov, tzv. Češovských valech (okres Jičín). Vlastní obřad započne po setmění – cca o půl šesté. Z organizačních důvodů bude vítána přítomnost účastníků alespoň 2 hodiny před započetím obřadu. Účast je volná.  Každý ať donese jídlo a pití podle vlastního uvážení. Upozorňuji, že vzhledem k charakteru svátku na místě nebude povolena konzumace hověziny !!! V místě není zdroj pitné vody.

Taktéž nebude tolerována konzumace jakýchkoliv drog s výjimkou alkoholu (nejlépe do 20%) a tabákových výrobků !!!

Jak na místo: Automobilem – přístup k hradišti se nachází cca. 1 km před obcí Češov ze směru od Slavhostic, tamtéž je také místo, kde lze vůz zaparkovat.
Vlakem či busem do Kopidlna či Jičína, dále po vlastní ose – je to asi 11 km z Kopidlna, 13km z Jičína :)
Modrá šipka ukazuje přístup k hradišti po polní cestě, modrý bod místo konání (nachází se ihned vpravo vedle první původní tzv. klešťové brány). V případě nejistoty zavolejte na některý z níže uvedených telefonních kontaktů.

plánek valy

Co dále: Jelikož bude celá akce probíhat v  těžko přístupném terénu, je potřeba se náležitě vybavit, pevná obuv je nutností, zvláště v tomto ročním období, oděv do přírody atd. atd.

Nocleh: Je možné si předem rezervovat místo na ubytovně v Kopidlně (http://www.ubytovnakopidlno.wz.cz), popř. nocovat na místě pod širým nebem (vzhledem k ročnímu období na vlastní riziko)

Kontakt : Lutobor (lutobor@seznam.cz), Vítoslav (slovenin@seznam.cz), Vratislav 724 920 979; rodna-vira@seznam.cz


2 komentáře: “Pozvánka: Velesův den 2015”

 1. Ahoj Vsem kdo to budou cist.
  Trochu jsem prekvapeny ze povolujete alkohol. Prave alkohol je drogou cislo jedna na cele sire matičce zemi. Lide se opijeji a zapominaji. Slavit a pit je sic zpusob avsak kde je ucta k sile.
  Nezlobte se na me ale je to trochu zvlastni navrat ke korenum.

  Chvala Vam

  M

  • Díky za komentář. Náš postoj je takový, že pití alkoholických nápojů je odnepaměti součástí naší kultury, naše staroslovanské předky nevyjímaje. Existují dobové záznamy o tom, že popíjení na slavnostech bylo zcela běžné, medovině je navíc přikládán silný náboženský význam. Tím samozřejmě nechceme nikoho nabádat k nezřízené konzumaci alkoholu. To je každého věc a jak se říká, všeho s mírou.

   Důvodem k tomu, že alkohol (a tabák) zmiňujeme v pozvánce, není tedy to, že bychom vybízeli účastníky k opíjení se, to je snad z věty zřejmé, zvláště tehdy, kdy zakazujeme lihoviny nad 20 %, které ostatně mají mnohem více devastující účinek na naši mysl než pivo, víno či nezbytná medovina. Naopak tím dáváme najevo, že nehodláme tolerovat užívání ilegálních látek a drog, které by snad mohlo někoho napadnout si s sebou přinést.

   Slava

   Vratislav

Leave a Reply

%d bloggers like this: