Rodná víra - letní slunovrat, koupadla

Pozvánka: Koupadla 2014


Datum konání: 20.6.2013, obřad cca 21.00, přijďte ideálně s předstihem pár hodin.

Místo konání: Ostroměř – město, ležící v Královéhradeckém kraji mezi Jičínem a Hořicemi. Nad Ostroměří na ostrohu táhlého kopce (dříve se takovým kopcům říkalo chlum), zvaného Chlum, se nachází slovanské hradiště, zvané Hradištko. Jedná se o hradiště, které bylo založeno v polovině 9. století jako jedno z charvátských hradišť. Později bylo pod vlivem Slavníkovců, po jejichž vyvraždění připadlo Přemyslovcům. Pravděpodobně zaniklo v souvislosti s vpádem Poláků v roce 1110. Na počátku 20. století zde byl v souvislosti s těžbou cihlářské hlíny nalezen depot stříbrných denárů z konce 10. století.

Nad říčkou Javorkou, která celé hradiště obtéká, na valech hradiště, se bude konat rituál a večerní hodokvas, do Javorky se potom půjdeme vykoupat.

Obřad se bude konat se západem slunce, tedy cca kolem 21.00. Následuje hodokvas a večerní obřadní koupel.

Účast na celé akci je zcela volná. Nocovat je možno přímo na místě.

Je vhodné, aby každý účastník přinesl pokrm či nápoj pro sebe a k pohoštění druhých.

UPOZORNĚNÍ:
V místě konání není zdroj pitné ani užitkové vody, proto je nutné, aby jí byl každý dostatečně zásoben.

Účastníci musejí přijít střízliví, neúměrné požívání alkoholu před obřadem se zapovídá.

V průběhu konání celé akce není povolena konzumace omamných látek s výjimkou alkoholu (ideálně do 18% obj.) a tabákových výrobků.

Doprava do obce bezproblémová – viz IDOS.

Kontakt pro případ nouze: Vratislav (vratislav.rv@gmail.com ; mob. 724 920 979)

Informace o průběhu samotného obřadu a významu svátku jsou k nalezení zde: http://new.rodnavira.cz/o-nas/nase-cinnost/kupadelne-svatky/

Mapka - hradiště Ostroměř


6 komentářů: “Pozvánka: Koupadla 2014”

    • Je to tak, nevyšlo nám to. Ale myslím, že to opravdu není podstatné: 1) Naši předkové se neřídili přesně matematicky vypočítanými časy, ale pouhým pozorováním, které nebylo zdaleka tak přesné, věděli, který den, ale určitě ne minutu. 2) slavit ve 12.52 by bylo dost podivné. Koupadla tradičně probíhají v noci. A za 3) – jestliže slunovrat je ve 12.52 letního času, je cca 8 minut před pravým polednem. Noc ze 20. na 21. je tudíž tomuto okamžiku o pár minut blíže než noc následující. :)

Leave a Reply