Rodná víra - letní slunovrat, koupadla

20.6.2020 – Koupadla (oslava letního slunovratu)


Společenství Rodná víra vás zve na Koupadla – svátek letního slunovratu 2020.

Přišel již přišel kupalný večer
Hoj Kupadla, hoj Kupadla, hoj Kupadla, Kupadla.
Zapálíme ohně na třech stranách slunce
Hoj Kupadla, hoj Kupadla, hoj Kupadla, Kupadla.

První zapálíme na východě slunce
Hoj Kupadla, hoj Kupadla, hoj Kupadla, Kupadla.

svarga

Druhý zapálíme na západě slunce
Hoj Kupadla, hoj Kupadla, hoj Kupadla, Kupadla.

Třetí zapálíme na koupadlech slunce Hoj Kupadla, hoj Kupadla, hoj Kupadla, Kupadla.

Slavnost se bude konat ve dnech 20. – 21. června. Obřad proběhne v sobotu 20. června při západu slunce (začátek kolem deváté hodiny večerní). Místem konání je slovanské hradiště Staré Zámky v Brně-Líšni v blízkosti vodní nádrže Pod Hrádkem.

koupadla-2016-mapka

Účastníci se setkají v sobotu v 16:00 na zastávce Líšeň, hřbitov, což je konečná autobusu 58 brněnské MHD; tam je také poslední zdroj pitné vody. Poté půjdeme podle žluté stopy vyznačené na mapce na místo, kde budeme tábořit. (Je samozřejmě možné přijít i později, jen prosíme o opatrnost v čase kolem obřadu.).

Nápoje a potraviny na společnou sváteční hostinu si každý účastník zajišťuje sám. Je vhodné, aby každý přinesl pokrm a nápoj pro sebe a k pohoštění ostatních. V konzumaci masa nejsou žádná omezení, alkoholické nápoje doporučujeme do obsahu alkoholu 18 % (medovina, pivo, víno apod.). Pořadatelé zajistí společné obětiny k obřadu (medovinu a koláč), účastníci si mohou přinést i své individuální.

Všechny také prosíme, aby si opatřili malou dřevěnou destičku (nebo kus borové kůry) a svíčku, nejlépe z pravého včelího vosku, která se na ni postaví a pak se pošle při koupeli po vodě předkům.

Akci pořádá Ladislav (ladislav@rodnavira.cz, 605 49 09 53 ).

Akce na Facebooku


Leave a Reply