Kukeri (кукери)


Z kraje roku se v Bulharsku převlékají lidé do strašlivých masek, jež jsou k vidění na vesnicích i ve městech. Říká se jim kukeri (bulh. кукери; jedn. č. kuker/кукер). Jejich zjev a zběsilý průvod, při kterém chodí, běhají, skáčou a tančí rituální tance, mají zastrašit zlé duchy, přinést zdraví, plodnost, úrodu i štěstí v dalším roce.

Bulhaři tento svátek slaví různě mezi zimním slunovratem a půstem. Dle regionu se zvyk neliší jen dobou konání, ale i průběhem. Jeho podstata však zůstává veskrze stejná.

Kuker / кукер Masky a převleky

Kukeri nosí převlek zahalující většinu těla nebo rovnou celé. Nejčastěji se jedná o kozí a ovčí kožešiny a dřevěné masky zvířat (někdy se dvěma tvářemi symbolizujícími od sebe neoddělitelné dobro a zlo). Jsou opásáni velkými zvonci a dřevěným falem. Mnohdy nechybí pohyblivá hlava s beraními, kozími nebo jeleními rohy.
Důležitou symboliku mají rovněž barvy. Červená značí plodnost, slunce a oheň. Černá reprezentuje zemi a její bohyni – matku. Bílá symbolizuje světlo a vodu.
Za převleky s nejdelší tradicí jsou považovány ty zvířecí, zejména býk, beran a koza. Od toho se odvozuje původ v Dionýsově kultu, kdy se lidé při hrách na jeho počest oblékali do kůží obětovaných kůzlat.

Tradice a zvyky

Dle tradice by kukeri měli v noci obcházet lidská obydlí a tím jim zajišťovat dobrý nový rok. Pod maskami by se měli skrývat pouze muži, nejlépe mládenci. Skupinku kukerů může vést ženatý hospodář. Někde se v průběhu svátku a rituálního průvodu odehrává řada fyziologických aktů včetně sexuálního (ten má symbolizovat svátost manželství), které předchází očekávanému začátku prací na poli. Mnohdy nechybí oheň, jehož očistnou funkci známou napříč kulturami netřeba připomínat.

Původ

Původ tohoto svátku se považuje za thrácký a sahá do druhého tisíciletí před naším letopočtem. Obdobné zvyky najdeme v Rumunsku, Moldávii, Srbsku, Řecku, Makedonii, podobnost můžeme hledat i v karnevalových průvodech v Itálii nebo Španělsku. Podobné kostýmy se objevují i na ostrově Sardinie. Převleky podobné kozám jsou známy zejména v Moldávii (jako Capra), v Muntenii (jako Brezaia), v Bukovině (jako Cerbul) a v Sedmihradsku (jako Turca).

Kukeri

Dále se podívejte sem: Když přijdou Kukeri (článek o cestě za bulharskou slavnosti) a na sbírku fotek zde.

Zdroje:
obr. 1 |
| wikipedia.org (bulh.) | studyenglishtoday.net (angl.) | surva-bg.com/ (bulh.) | all-that-is-interesting.com (angl.) | obr. 2


3 komentáře: “Kukeri (кукери)”

  1. Masky jsou hrůzostrašné, a přitom nádherné. Koukla jsem se i na sbírku. Celý článek se mi hodně líbí.
    V Bulharsku jsem nikdy nebyla, musí to být velice zajímavá země. Škoda, že nejsem mladší!

Leave a Reply

%d bloggers like this: