16.02.2021

Velesův den 2021

1

Jak jistě víte, současná situace neumožňuje Rodné víře organizovat veřejné, ba ani soukromé spolkové obřady. Nic však nebrání tomu uctít naše bohy v rodinném kruhu při zdravém pobytu v přírodě. Letošní Velesův den oslavený v tradiční čas na tradičním místě si dovolím shrnout do pár strohých poznámek: Mrzlo, jako ve středních Čechách už dlouho ne.… Celý článek


10.03.2018

Velesův den 2018 pohledem Soběslava

0

Velesův den 2018Zima se již pomalu chýlí ke konci, sníh téměř zmizel z krajiny. Dny se prodlužují a Slunce sílí každým dnem, nadešla tedy chvíle poděkovat Velesu za ochranu v zimním čase. Pro mě osobně byl tento den zvláště důležitý: měl jsem podstoupit postřižiny, iniciační obřad vstupu mezi dospělé členy rodu. O Rodné víře jsem se poprvé dočetl před více než rokem a vbrzku jsem zjistil, že právě to jsem již dlouhou dobu hledal. Víru svých předků, prostou, leč upřímnou. Proto když jsem dostal nabídku vstoupit mezi právoplatné členy občiny, ani na moment jsem nezaváhal.


19.02.2017

Fotografie z Velesova dne 2017

2

Rodná víra - Velesův den 2017 Letošní ročník Velesova svátku se konal za poměrně chladného počasí (někteří členové Rodné víry však pamatují i daleko mrazivější ročníky). Navzdory tomu se nás sešlo na tento svátek nadprůměrně hodně. Děly se věci, které by si zasloužily vlastní článek, report ale raději dopředu slibovat nebudeme. Prozatím přinášíme alespoň fotografie.


06.04.2009

Velesův svátek 2009

0

Velesův den 2009Dne 14. února 2009 jsem se vypravila na oslavu svátku boha Velesa do oblasti starověkého hradiště zvaného „Češovské valy“ u obce Češova v okrese Jičín. Příjezd byl poněkud krušný, s přáteli jsme dorazili o něco později než ostatní a při blížícím se stmívání jsme se neustále potáceli ve stejných vesnicích. Všudypřítomný sníh situaci také zkomplikoval ve formě uvíznutí na některých bodech. Nakonec ale vše dobře dopadlo a přišel pro nás Lutobor, aby mne a moji kamarádku zavedl do nedalekého lesa na místo.

Celé akce se zúčastnilo cca 12 lidí. Kromě stálých členů Rodné víry, mne a mé kamarádky přijeli i liberečtí souvěrci z organizace ADF zabývající se druidskou tématikou. Postávali jsme u ohně a povídali si. Všichni již měli postavené stany a obětiště již bylo také připravené. Kolem šesté hodiny večerní jsme se odebrali k obřadu. Vešli jsme do kroužku, v jehož středu byl žrec Lutobor s pomocníkem Vítoslavem. Velesovi byly obětovány různé obětiny ve formě potravin a medoviny. Medovina též kolovala do kolečka mezi námi a každý řekl něco pro Velesa a ostatní.


14.03.2007

Velesův svátek 2007

0

SvargaZ letošních oslav Velesova svátku přinášíme pouze fotografie.