26.07.2021

Perunův den 2021

0

V sobotu 17.7.2021 proběhl obřad Rodné víry na oslavu Perunova dne, kterého jsem měl tu čest se zúčastnit.

Odpoledne kolem třetí hodiny jsme se sešli na místě setkání v téměř celkovém složení. Následoval přesun na místo obřadu. Po dosažení cílové destinace proběhlo seznamování a první úlitby bohům a duchům místa. Samotný rituál probíhal poměrně formálně a přípitky se nesly v duchu proseb za nedávné katastrofy způsobené nezkrotnými přírodními živly. Následoval hodokvas a přátelské oslavy u ohně, doprovázené mistrem harmonikářem, které se nesly až do rána.


06.08.2019

Perunův den nejen na Velestúru

1

Konečně, po pěti letech s Rodnou vírou, se mi poštěstilo jet oslavit hromovládného Peruna na legendami opředený Velestúr v Kremnických vršich. Ano, je to na Slovensku. Ano, z Brna je to slabých 270 km. Takže úplně stačí stavit se tam na otočku na víkend. Když člověk vyjede kolem jedenácté večer z Brna, ve tři ráno je v Báňské Bystřici jako na koni a z té už je to na Velestúr jen co by kamenem dohodil, kousek autem dojel a zbytek pěšky došel…

Takhle nějak ve stručnosti začala naše výprava. Mstislav s Veleslavou, pro které cesta znamenala ještě 200km rozdíl mezi Českým Brodem a moravským Brnem, nás za cenu obrovské oběti v podobě cesty po D1 vyzvedli v Brně a pokračovali jsme dál na východ. Zde vám přináším několik výjevů z celé akce.


09.08.2015

Perunův den na Velestúru 2015

0

Zprvu se mi do reportu moc nechtělo. Jako vždy jsme si z Velestúru odnesli něco pozitivního a něco rozporuplného. To lepší by však mělo zůstat člověku v paměti, takže krátký report přece jen píšu.

tesařík alpskýNa Slovensko jsme vyrazili v pátek večer po práci, tentokráte autem. Přespali jsme v něm někde za hranicemi a ráno pokračovali do Kremnice. Z té jsme s krosnami na zádech vyrazili do kopců ke konci dopoledne.

Vedro nám dalo co proto, stoupali jsme pomalu a zastavovali stejně často jako před lety, kdy jsme tam zcela netrénovaní vyrazili poprvé. Změna trasy se nám ale líbila, protože jsme si mohli Kremnické vrchy prohlédnout i z jiné strany než od Králik a Malachova. Při jedné zastávce jsme dokonce spatřili kriticky ohroženého tesaříka alpského.

Cestou jsme si užili i nefalšované (a dosti vyprahlé) horské pastviny a louky, které poskytovaly pěkný výhled. Stranou táhla bouřka, žel k nám se dostala pouze ve formě vzdáleného hřmění. Za celou dobu nespadla ani kapka.


23.07.2014

Perunův den středočeský i ten na Volhovisku

2

Letošní Perunův den slavila nejen tzv. omladina Rodné víry hned dvakrát. Ostatně stejně tomu bylo i loni.

Perunův den - střední ČechyPrvní obřad se uskutečnil 12.7. ve středních Čechách. Tentokrát jej pořadatelé Igor s Janou pojali jako soukromou akci kvůli vyzkoušení nového místa, které se nachází nedaleko Ondřejova. Ač vede v těsné blízkosti nejedna lesní cesta, nebyli jsme po celou dobu vyrušení jediným člověkem.
Jako obřadiště posloužil nevelký prostor ohraničený čtyřmi duby. Za úvodního bubnování jsme všechny obešli dokola a v půlkruhu se postavili kolem Igora, který samotný obřad začal vystřelením šípu. Vyprávěl o Perunově boji se Zmejem a uctil jej obětinami i slovy. Na závěr se muži vydali na nedalekou louku utkat se v rituálním souboji, zatímco ženy hlídaly oheň. Večer jsme zakončili jak jinak než hostinou.


07.08.2007

Perunův den 2007, Volhovisko

0

Perunův den 2007 - Volhovisko Letos už pošesté uspořádala bratislavská jazyčnická občina Paromova Dúbrava hluboko v lesích Malých Karpat oslavu Perunova dne, co do přípravy a průběhu nejrozsáhlejší akci v jejím programu. Termín bývá každý rok stejný, jen víkendu je třeba jej přizpůsobit a tak letos připadl na 21. až 23. červenec. Sám jsem dlouho ani nevěděl zda se mi podaří kvůli cestám po východní Evropě na Perunův den dorazit, ale nadšení z loňské, mé první účasti mě přimělo poupravit plány a tak když jsem sobotního brzkého rána nechával za sebou Borinku, dědinku v nádherném podhůří Malých Karpat, przněnou vilovou zástavbou zbohatlých Bratislavanů, byl jsem už pln očekávání. Velice jsem se těšil zejména na výborné přátele, z nichž většinu mám možnost vidět pouze jednou za rok a to právě tady. Cestou jsem ještě prohodil pár slov s podivínským samotářem v okně polorozbořeného domku na kraji Borinky, který vyzvídal kam že to jdu a když jsem raději zalhal že máme v lese narozeninovou párty, tak mi ze všeho nejvíce kladl na srdce ať se tam hlavně nepopereme. A já se přitom už nemohl dočkat těch všelijakých přátelských zápolení a soubojů, které k Perunovu dni neodmyslitelně patří.