22.06.2020

Letní slunovrat (koupadla) 2020 v Brně

1

Po několika měsících jsme konečně mohli oslavit svátek společně v rodnověrském kruhu. V Brně se nás sešlo poměrně hodně i přes neustávající déšť (členové Mokošina kruhu k nám vážili cestu až z východu Slovenska). Počasí nám ale neubíralo na dobré náladě, která k tomuto svátku neodmyslitelně patří. Pršet přestalo nakonec až odpoledne, krátce před obřadem, který proběhl více méně dle představ. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili!


17.07.2019

Koupadla 2019 s Velesovým lidem

0

Velesův lid (slovane.cz) je sdružení living history zaměřené na raný středověk u Slovanů. V jejich řadách najdete jak členy, pro něž jsou akce prakticky jen divadlem a zájmovou činnosti, tak pohany – rodnověrce, kteří mají vztah i k té duchovní stránce rekonstruovaných akcí. K nim patří mj. i naši dobří známí – Jeducha, která jen málokdy vynechá nějakou naši akci, a Rostislav, s nímž jsme se před několika lety seznámili ve Sluneční zátoce na akci Pohanského kruhu. Mně i Mstislavovi jsou zase naopak blízké living history akce, takže bylo jen otázkou času, kdy se soukromého letního slunovratu v Nuzicích zúčastním také (Mstislav sám se ho zúčastnil již před dvěma lety, report zde).

Společnou LH premiéru jsme si odbyli na jiných akcích už minulý rok, takže přísná kostýmová povinnost pro nás nebyla ničím obtěžujícím. Musím však dodat, že před několika lety jsem to vnímala ještě úplně jinak. V Rodné víře si zakládáme na tom, že na obřad si může každý přijít v tom, co uzná za vhodné (vyjadřovali jsme se k tomu v článku Obřadní oděv očima rodnověrců). Zapomene-li si někdo část obřadního oděvu doma, nestřílí se z toho, prostě jde napůl v obřadním, napůl v civilu. Pokud si zapomenete část vybavení na living history akci, musíte se obejít bez ní a jít třeba naboso nebo napůl nahatí, nedá se nic dělat. ;)


05.07.2019

Koupadla 2019 v Brně

0

Sláva! Jako letošní nováček posílám můj dojem z oslavy Kupadel v Brně:

Obřad se již tradičně konal v Brně-Líšni na pozůstatcích staroslovanského hradiště Staré Zámky. Sraz pohanstva byl o čtvrté hodině odpolední u líšeňského hřbitova, poté se vydali směr obřadiště. Většina lidí však šla až na místo po vlastní ose. Ke zrakům řady z nich se evidentně nedostala přiložená mapka, jelikož bloudili, ale nakonec tomu bohové chtěli, aby všichni ono posvátné místo zdárně našli.


05.08.2018

Komorní Koupadla 2018

0

Koupadla 2018 | Rodná víraOslava letného slnovratu českých rodnověrců sa aj tento rok odohrala na Morave na mieste bývalého veľkomoravského hradiska Staré Zámky, ktoré sa nachádza kúsok za líšeňským cintorínom v Brne. Pozvánku na oslavu slnovratu som dostal od Ladislava, a pretože som z pracovných dôvodov nemohol vycestovať na stredné Slovensko za Žiarislavom, s radosťou som pozvanie prijal. Bol som zvedavý, ako vyzerajú oslavy inej skupiny slovanskej pohanskej cesty – slovanské pohanstvo je môjmu srdcu najbližši.

Na mieste hromadného zrazu ma mierne prekvapilo, že sa oslavy letného slnovratu budú niesť v komornej atmosfére približne desiatich ľudí. U Žiarislava som zažil hromadné oslavy, ktorých sa zúčastnilo približne 200 ľudí. Na druhú stranu som sám v sebe cítil, že tento rok mi viacej bude vyhovovať príjemná „rodinná“ atmosféra, ktorú mi ponúkla práve rodnověrecká oslava.


11.08.2017

Koupadla 2017 v Brně

0

Koupadla 2017 | Rodná víraKupadla 2017 se konala na starém známem místě. Není sice ještě staré známé, ale můžeme s klidným srdcem říci, že je staré A známé. Staré slovanské hradiště Staré zámky totiž rozhodně staré je. A známé je pro Rodnou víru taky, protože se zde již dvoje kupadelné svátky konaly – 2007 a 2016.

Tentokrát to podle fejsbukové události vypadalo, že se snad octneme na masových oslavách v Rusku a že si žrec bude muset vzít megafon – s příhlédnutím ke stovku přesahujícímu počtu přihlášených. To bylo pravděpodobně způsobeno i tím, že jsem z celé brněnské pohanské scény neměl zprávy, že by se v Brně či okolí konala nějaká jiná oslava slunovratu. Nakonec se pochopitelně potvrdilo pravidlo, že počet účastníků na FB je nutno vydělit (minimálně) deseti, a sešlo se nás ne víc než sedm (ale ani méně). Což bylo možná způsobeno tím, že se přece jen někde něco konalo… třeba Žiarislav. Na poměrně malé intimní obřadiště jsme se tedy vešli.

Stejně jako loni nebylo široko daleko žádné dřevo, takže značná část příprav sestávala z tahání větví a větviček k ohništi. Další část odpoledne strávili Vítoslav s Ladislavem hledáním a proklesťováním stezky dolů k nádrži, kde jsme se chtěli koupat. Zaznívaly totiž hlasy, že téměř dláždéná cesta, kterou jsme se loni vraceli, již zanikla a není k nalezení. To byla částečné pravda, nicméně podařilo se ji najít a zprůchodnit. Jen nevím, kam se podělo zmíněné dláždění – hledání probíhalo spíš ve stylu „Vezmeme klacek, tady to pořádně prosekáme a nějak to pak projdeme…“ a „Ostatním o kopřivách ani slovo, průchozí to je, tak co…“


06.07.2017

Koupadla 2017 u Velesova lidu

1

svargaLetos jsem oslavil letní slunovrat, neboli Koupadla, poněkud netradičně coby host Velesova lidu. O tom, jaké to bylo, bych se s vámi chtěl podělit v následujících řádcích.

O Velesově lidu vím asi 10 let, kdy jsem objevil stránky slovane.cz. Na jejich aktivity jsem vždy hleděl se sympatiemi, ale přísné LH pojetí s vyjmenovanými věcmi, kterých by se měl účastník jejich akcí vyvarovat, mě odrazovalo s tím, že tohle není nic pro mě. Pochybnosti začaly být postupně rozptylovány, zejména Jeduchou navštěvujivší akce Rodné víry, Chotěbudem, navštívivším oslavy letního slunovratu u Velesova lidu již před dvěma lety a nakonec také Rostislavem, jehož pozvání jsem letos přijal.

Nevěděl jsem, co od akce očekávat, měl jsem obavy, zda budu vůbec schopen se nějak do dění zapojit, nezúčastniv se doposud žádné LH akce, zda moje vystupování nebude narušovat ráz akce svojí nedobovostí a jak to vlastně bude celé probíhat.


29.06.2016

Koupadla 2016

0

Oslava letního slunovratu nás opět po letech zavedla na Jižní Moravu, na hradiště Staré zámky v Brně – Líšni, na místo, kde se již letní slunovrat slavil v roce 2011.

Obřadní místo, palouk na kraji lesa s ohništěm, je zřejmě oblíbeným cílem různých táborníků, o čemž svědčily odpadky a nedostatek dřeva, které bylo v nejbližším okolí vysbíráno opravdu svědomitě. Velkou část pozdního odpoledne jsme tak strávili taháním suchých větví a čištěním
ohniště.

Obřad započal se západem slunce, rozděláváním ohně pomocí křesadla a pazourku, doprovázeným zvuky brumle a bubnu. Po zapálení ohňů žrec Vítoslav připil bohům, předkům a nechal kolovat okřín s medovinou, zatímco rozdělovat obětní koláč.

Následovaly přípitky, na věci vážné i méně vážné, na bohy, předky, přírodu a zemi.


24.06.2015

Letní slunovrat na Zaječím skoku aneb Koupadla 2015

0

DažbogLetošní Koupadla jsme slavili v krásné oblasti Zaječí skok u Jihlavy. Různé povinnost některých členů způsobily, že se nás nakonec sešlo jen sedm. Počasí si z nás celý víkend tropilo žerty, střídavé přeháňky nám však na nadšení neubraly a nakonec jsme (i přes prvotní úvahu nad útulnější chatou) na místě přespali.

Z Jihlavy jsme na místo vyrazili někdy okolo čtvrté. Po hodinové procházce jsme dorazili na místo u řeky, kde jsme se utábořili. Cestou se nám několikrát naskytl výborný výhled na táhnoucí bouřku nedaleko od nás a doufali jsme, že nás mine. Menšina žen se brzy po příchodu jala jít hledat vhodné rostliny na věnce, ostatní připravovali dřevo nebo obřadiště. Obřadní koláče se tentokrát sešly dva, což jsme vyřešili jednoduše tím, že jsme z každého použili polovinu. Stejný rozměr vznikl čirou náhodou (chceme-li tomu říkat náhoda :)). Čas do západu slunce se rychle krátil, takže jsme nehleděli na poprchávání a do poslední chvíle připravovali vše, co bylo nezbytné. K obřadišti jsme vyrazili až za šera, za což z části mohla šedivá obloha, z části pokročilá hodina. Cestou jsme se snažili zpívat koupadelné písně, avšak do toho kopce to nebylo snadné :)


27.06.2010

Kupadelné svátky 2010

0

Koupadla 2010 Jakkoli to běžně nedělám, ve čtvrtek večer jsem pozměnila své plány na víkend a přijala Vitoslavovo pozvání na rituál Koupadel Rodné víry. Náhodou jsem se o víkendu vyskytovala poblíž, takže pohodlně se dopravit v sobotní odpoledne na místo setkání nebyl zase až takový problém (řešení se nazývá vstřícný tatínek s automobilem k dispozici). Po kratším bloudění, které mě zase až tak nerozhodilo, protože jako správná čarodějnice dlící v posvátném čase mimo čas a prostor bloudím poměrně často, jsem dorazila za Vitoslavem na určené místo. Jako první.


29.06.2008

Kupadelné svátky 2008

0

Svarga Další den ráno jsme se začali balit a připravovat na rituál. Dorazili další rodnověrci se kterými jsem se rychle seznámil. Místo rituálu bylo celkem vzdálené a jídla, pití a potřebných věci pro rituál taky nebylo málo. Po náročném balení a shánění oleje na ohňové slavnosti jsme vyrazili. Hned po odchodu z chaty nám pár osob zabloudilo :-) , ale naštěstí jsme se rychle našli. Během cesty se připojila poslední skupina souvěrců, takže jsme byli kompletní.