07.09.2017

Dožínky pohledem Jaroslava

3

Dožínky Rodné víry 2017Přiznám se bez mučení, že nejsem žádný zemědělec, sedlák ani člověk z vesnice a asi i proto dožínkové slavnosti zatím zůstávaly za horizontem mého zájmu. Poděkovat bohům za úrodu jsem tak nějak nepovažoval za nezbytné, mnohem víc mi k srdci přilnuly jarní svátky oslavující sílu a nový život i ty podzimní dušičkové, ve kterých mohu vzpomínat na své zesnulé předky. Když si za obřadním cyklem představím průběh lidského života, jsou vlastně dožínkové slavnosti přesně tím, co jako člověk ve 44 letech prožívám. Jsem na konci svých mladických sil, sklízím, co jsem v životě zasel, ať už v práci, v dětech nebo přátelích. A možná právě proto mne tentokrát dožínkové svátky oslovily více, než bych si předtím připouštěl.

Zatímco desetitisíce lidí se v sychravém sobotním odpoledni rozjely nakupovat do supermarketů, doma se dívaly na bezduché televizní pořady, došly se podívat na nějaký film do multikina a nebo lelkovaly na závodech kol, motorek nebo čehokoliv… já se rozhodl, že protentokráte se podobné zábavy nezúčastním a bez ohledu na počasí navštívím svůj první dožínkový obřad. Nebyla to zvědavost, co mne tam vedla, ale skutečnost, že organizátorům této akce se tam přihlásil všeho všude jeden jediný účastník. Řekl jsem si, že by byla strašlivá škoda nepodpořit lidi, kteří věnují svůj volný čas tomu, aby zachraňovali střípky naší historie, nechat je otrávit nezájmem, nechat je upadnout do toho stáda v supermarketech, které nezajímá duše, hrdost, spravedlnost, ale jen výše ceny na tom či onom zboží.


02.09.2015

Dožínky 2015

1

Dožínky Rodné víry 2015Znovu po roce sešlo se několik věrných na vrchu Bacín, vzdát hold svým bohům, darům země, živlům, přírodě, tradici, životu… Stanuli v kruhu, zpočátku mlčky, v pokoře, hledajíce slova pro vše prostupující a vše pohlcující radostný poklid světa protikladů, jež ústí v harmonii světla, světa i tmy, strádání i radosti, světa ticha a zvuků volnosti a prostoru-šumění větru v korunách stromů, zpěvu ptáků, praskání ohně…

Dožínky- odpradávna chvíle spočinutí mezi prací a další dřinou, okamžik prodlevy pro klid rukou, příležitost vystoupit na návrší uprostřed sklizených polí, pohladit očima rodnou krajinu, zhluboka se nadechnout a narovnat záda, shodit ze zad břemeno každodennosti a plahočení, smýt pot a obléknout se do čistoty, ustrojit a učesat tělo i duši, naladit srdce a zpívat, tančit, jíst, pít, milovat, zapomenout na stíny za sebou, na nejistotu všeho příštího, žít!


18.09.2014

Oslavy dožínek 2014

0

Dožínky Rodné víry 2014Letošní dožínky jsme slavili na stejném místě jako loni – na magickém kopci Bacín, prastarém sídlišti mnohých kultur v nádherné přírodě Českého krasu. Obřad jsme vedli já se Mstislavem a kvůli přípravám vyrazili na místo už v pátek večer. Práce se hned od rána našlo dost, navíc jsme se my dva museli připravit na samotný průběh, neboť během předchozích hektických dnů nám na to už nezbyly síly. Tu náročnou část příprav jsme tak přenechali ostatním, ač ne úmyslně. Sobotní dopoledne se rychle překulilo v odpoledne a naše řady se rozrostly na celých 8 účastníků. Původně nás mělo býti více, ale okolnosti to mnohým žel nedovolily.


26.08.2013

Dožínky 2013, aneb jak jsme bohům děkovali za úrodu letos

0

Dožínky 2013 | Rodná víraDožínky jsme si letos na rozdíl od loňska pořádali sami, resp. já, Mstislav a Vratislav. Vzhledem k počtu bohů, které jsme se v rámci slavnosti chystali uctít, jsme si celý obřad rozdělili a los nechali určit, kdo bude mít na starosti přípravy pro každého z nich. Každý z nás tak svou část mohl pojmout po svém. Troufám si tvrdit, že zlé jazyky by nás při přihlížení mohly jen těžko osočovat z lpění na rekonstrukci. :)
Na místo konání u Vinařic jsme vyrazili hned v pátek po práci. Tou dobou jsme stěží se Mstislavem měli vymyšleno, co budeme obětovat. Vše ostatní se muselo stihnout následující den. I stihlo se. Za deset hodin času od probuzení taky aby ne… Proslov jsme si tak nějak do hlavy dostali, obřadiště přichystali a vše pro jistotu několikrát zopakovali. Nervozita stoupala s každým zaškobrtnutím, ale my si řekli, že „naostro“ už to prostě nezkazíme. Téměř polovina dne utekla jako voda a už jsme mířili na místo srazu, načež jsme potkali pouhé čtyři další rodnověrce. Nikdo jiný se žel nedostavil.


07.09.2012

Dožínky 2012

0

Dožínky jsou svátkem slaveným po sklizni a tudíž poděkováním bohům za úrodu s vyslovením žádosti o stejnou/bohatší úrodu i následující rok. Slavení dožínek se dochovalo i přes příchod křesťanství (ač ve značně pozměněné podobě) a nejen dnešní pohané je slaví i dnes. Původní význam je jasný. Při oslavě tohoto svátku samozřejmě nechyběly oběti bohům a zvyky spojené s posledním snopem – zrno z něj se přidávalo do nového osiva, čímž se měla zajistit dobrá budoucí úroda.

dozinky_2012

Do podhůří Nízkých Tater jsem vyrazila s kamarádem v pátek večer, do cíle jsme dorazili před pátou ráno. Cesta busem uběhla poměrně rychle a do místa konání to bylo sotva 3 kilometry (z toho dva po silnici). Mírné stoupání (převýšení cca 100m na necelém kilometru) po noci strávené vsedě s 25 kilovou krosnou na zádech příjemné nebylo, ale krása krajiny okolo člověka zaměstnávala natolik, že na bolavé ztuhlé svaly skoro ani nemyslel. K ostatním jsme dorazili okolo půl osmé ráno, probudili je hrou na brumle a utábořili se též. Počasí v průběhu dopoledne nám příliš nepřálo, nad námi přecházela tmavá mračna a přeháňky se střídaly jedna s druhou. Většinu času jsem tak doháněla spánkový deficit ve stanu a doufala, že bohové dají, aby se s blížícím obřadem počasí umoudřilo stejně jako minule. I stalo se tak. Většinu odpoledne nepršelo a přípravy mohly začít.


02.09.2007

Dožínky – Svátek Svatovíta 2007

0

Svantovít Oslava sviatku Svantovíta organizovaná Rodnou Vírou v srpnu :-) 2007 bola prvým slovanským obradom, na ktorom som mala tú česť zúčastniť sa. Miestom konania bola zrúcanina hradu, ktorého datovanie je síce novšie, avšak poriadať obrad niekde na námestí v Chrudimi, kde sa nachádzalo hradisko, by asi nebol úplne najlepší nápad. Vybrané miesto bolo veľmi príjemné.